Kvarner to region Chorwacji, który łączy wszystkie możliwe typy roślinności i klimatu, wybrzeży, wysp i pogórza. Ma długie tradycje turystyczne, o ponad 160- letniej historii. Mieszkańcy Kvarneru stale opracowują nowe programy turystyczne i wiele atrakcji, dzięki którym są w stanie sprostać potrzebom współczesnych turystów w okresie 4 pór roku, a nie tylko w lecie.

Kvarner oferuje różnorodne zakwaterowanie charakteryzujące się wysokim standardem. Generalnie noclegi w Chorwacji, dają możliwość wyboru zarówno spośród bardzo luksusowych apartamentów, jak i prostych, aczkolwiek wygodnych kwater. Bogate zaplecze gastronomiczne i rozbudowana infrastruktura sportowa, jak i często organizowane wydarzenia kulturalne są dodatkowymi atutami tego chorwackiego regionu.
Wybrzeże Kvarneru znane jest z występujących tu wielu atrakcyjnych wysp, plaż i zatoczek. W głębi lądu znajdują się góry porośnięte gęstym lasem, pełne jezior i rzek. Panujący tu klimat śródziemnomorski jest przyjemny i łagodny. Region zachwyca wieloma starymi miastami o bogatej tradycji i historii.
Jest to obszar o wyjątkowo niezwykłej różnorodności biologicznej. Większość ptaków, które są uważane za gatunki zagrożone żyje w obszarze Kvarner. Występują tu wszystkie duże europejskie drapieżniki: orzeł złoty, orzeł południowy, sępy płowe, rogate sowy, sokoły, cietrzewie, jastrzębie. Natomiast wyspa Krk jest domem dla ogromnej liczby gadów i płazów.
Największą rzeką na terenie Kvarner jest Kupa. Wypływa z rejonu Gorski Kotar, a jej obszar źródłowy jest bardzo duży- 200×30 metrów. Poprzez Kvarner przepływa wiele różnych rzek i strumieni, takich jak Dobra, Cabranka i Velika Bjelica, Mala Bjelica, Gerovcica, Licanka, Lokvarka. Rzeka Rjecina jest główną rzeką i stanowi ujęcie wody pitnej dla miasta Rijeka.
Park Narodowy Risnjak to jedna z najpiękniejszych atrakcji rejonu Kvarner. Położony zaledwie 15km od morza, charakteryzuje się łagodnym klimatem śródziemnomorskim i alpejskim. Risnjak należy do systemu gór Dynarskich. Jest to skalisty teren, o specyficznej hydrografii, porośnięty dziewiczym i nienaruszonym lasem, w którym żyją niedźwiedzie, wilki i rysie. Widoki z Risnjak to zapierające dech w piersiach krajobrazy aż po wybrzeże Adriatyku, na Alpy Słoweńskie, Medvednicę i Velebity, Kapelę i Plješivicę. Kolejny region przyciągający turystów to łańcuch górski Učka o długości 20km. Najwyższym szczytem Učka jest Vojak, o wysokości 1401m.n.p.m. W lecie można podziwiać wspaniałe widoki ze szczytów Učka. Jest to także chętnie odwiedzany teren przez wspinaczy.
Nie lada atrakcję turystyczną stanowią występujące tu jaskinie. Do najbardziej znanych należy między innymi Jaskinia Biserujka położona na wyspie Krk w okolicy Rudine. Jaskinia znana jest już od ponad 100 lat. Jej długość wynosi 110 metrów. Wewnątrz jest przestronna, pełna stalaktytów, stalagmitów i słupów kalcytu. Przejście przez jaskinię jest bezpieczne, przez co jest dostępna także dla małych dzieci i osób starszych. Kolejna to jaskinia Lokvarka położona w okolicy Lokve. Została odkryta w 1912 roku. Ma 1200 metrów, a można ją odwiedzać wraz z przewodnikiem. Warto także zobaczyć jaskinię Vrelo Fuzine. Położona jest w odległości 3km od centrum Fuzine. W jaskini można znaleźć liczne ozdoby z kamienia. Ma 300 m długości i jest otwarta przez cały rok.

Unknown source

 

Dodaj komentarz