Wśród różnych modeli drukarek przemysłowych możemy znaleźć dwa rodzaje urządzeń – termiczne oraz termotransferowe. Te ostatnie wymagają użycia kalek termotransferowych, inaczej taśm barwiących, które mają za zadanie pod wpływem temperatury przekazać barwnik na element który akurat chcemy zadrukować. Dzięki tej technologii wydruk jest trwalszy niż w przypadku zastosowania drukarki termicznej, zatem bardzo dobrze nada się do wszelkiego rodzaju etykiet bądź kodów kreskowych. Jednakże kalki termotransferowe możemy dobierać pod względem różnych kryteriów. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej kalki, dlatego że od niego zależy poprawność oraz jakość wydruku jaką otrzymamy.

Rodzaje kalek

Podstawowym podziałem taśm barwiących jest rozróżnienie ze względu na materiał wykonania. Kalki rozdzielamy na kalki woskowe, kalki żywiczne i kalki mieszane woskowo-żywiczne. Różnią się one właściwościami i rodzajami etykiet jakie możemy uzyskać. Kalki woskowe służą tylko do zadruku etykiet papierowych, które są matowe. Zadrukowanie etykiety foliowej bądź błyszczącej spowoduje brak wytrzymałości wydruku. Jest to najtańsza dostępna taśma barwiąca. Kalki żywiczne są przeznaczone do zadrukowywania wszystkich etykiet foliowych i papierowych z połyskiem. Można naturalnie używać jej też do drukowania etykiet papierowych, jednakże ze względu na cenę nie jest to opłacalne. Jest to najdroższa z taśm farbujących. Wreszcie kalki woskowo-żywiczne służą przede wszystkim do zadruku etykiet papierowych półbłyszczących. Są one bardziej ekonomicznej niż taśmy żywiczne. Istnieją także taśmy tekstylne, służące do zadrukowywania wszywek tekstylnych takich jak na przykład metki do ubrań. Innym kryterium rozróżnienia taśm barwiących jest ich szerokość i długość. Oczywiście w przypadku szerokości wszystko zależy od tego jak dużą etykietę pragniemy wydrukować.

Rodzaje drukarek

Kalka powinna być troszkę szersza od etykiety, ponieważ wtedy unikniemy zwijania się oraz fałdowania. Jeżeli chodzi o długość kalki to zależy ona od urządzenia jakiego stosujemy, w zależności od wielkości drukarki może się w niej zmieścić odpowiednio dłuższa bądź krótsza rolka taśmy. To od rodzaju drukarki najbardziej zależy rodzaj kalki jakiej użyjemy, dlatego przy planowaniu drukowania etykiet produktowych musimy pamiętać o odpowiednim doborze urządzenia.

Unknown source

 

Dodaj komentarz