Łojotokowe zapalenie skóry należy do bardzo uciążliwych schorzeń, jakie mogą dotknąć każdą osobę. Pomijając konkretne skłonności do choroby, zdarzają się także chorzy, u których z trudem jest określić, z jakiej przyczyny akurat u nich wystąpił ten problem zdrowotny. Niestety, jednocześnie twierdzi się, że łojotok jest chorobą nawrotową. Nadzwyczaj trudno zaleczyć tę przypadłość, a całkowite wyleczenie jej jest wręcz niemożliwe.
Nadmierne wydzielanie łoju może pojawić się już u kilkumiesięcznych dzieci, u których chorobowo zmieniony jest z reguły owłosiony obszar głowy. Kolejny rzut tego dotkliwego schorzenia skóry to osoby młode, dojrzewające; kolejne przypadki schorzeń zdarzają się u osób przekwitających, np. u kobiet przechodzących menopauzę. Na dodatek, przypadłość ta często pojawia się u ludzi nieodpowiednio dbających o czystość umysłu i ciała. Chodzi tu o osoby nieodpowiednio odżywiające się, stosujące nieprawidłowe preparaty do higieny bądź okazjonalnie myjące się czy też narażone na długotrwałe napięcie.
W chwili rozpoznania schorzenia przez dermatologa, stosuje on zazwyczaj subtelne leczenie, które ma łagodzić i ograniczyć stan zapalny. Jeśli dolegliwość już jest rozwinięta albo wciąż się rozwija, zwykle korzysta się z leków miejscowych z zawartością sterydów. Ponadto aplikuje się medykamenty ogólne jak również nowszej generacji. Powinno się jednakże pamiętać, iż objawy zapalenia skóry mogą być wyłącznie zmniejszone. Nigdy natomiast choroba ta nie będzie wyleczona do końca.
Leave a Reply