Dobra książka wieczorem, po ciężkim dniu lub całym tygodniu, to świetna forma odpoczynku. Pozwala oderwać się od problemów i obowiązków. Jednak czytelnicy, którzy po książkę sięgają dość rzadko, mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego tytułu. Możemy kierować się oczywiście autorem – bo skoro wcześniej podobała nam się jego twórczość, to czemu nie skusić się na kolejny tomik albo dwa. Jeżeli jednak mamy problem z dokonaniem wyboru lub nie mamy u kogo zasięgnąć porady, możemy zasugerować się filmami lub serialami, które są znane większości z nas.

Spora część uznanych dzieł kina lub telewizji to ekranizacje książek, aby się o tym przekonać wystarczy wejść na stronę księgarni internetowej, takiej jak księgarnia Gandalf. Jeżeli odpowiada nam to co widzimy na ekranie, to czemu nie pójść krok dalej i zaopatrzyć się w egzemplarz drukowany. W większości przypadków książki obfitują w szczegóły, których nie znajdziemy w filmowej adaptacji. Dobrym przykładem będzie tutaj popularna seria napisana przez George R.R.Martina, której ekranizacja zdobywa coraz większe rzesze fanów. Zakupując książkę, dostępną w księgarni internetowej – na przykład Gandalf – poznamy lepiej bohaterów, ich historię oraz świat, w którym przyszło im żyć i zmagać się z przeciwnościami losu. Ponadto, posiadając książkę, nie musimy godzić się na wizję postaci, przygotowaną przez twórców ekranizacji. Dla przykładu wspominana księgarnia Gandalf udostępnia zarówno książki jak i filmy, dzięki którym oraz dzięki uruchomieniu własnej wyobraźni sami stworzymy niepowtarzalny świat, gdyż tylko my będziemy mieć do niego wstęp. To zdecydowanie lepsze niż gotowy przekaz, ponieważ każdy z nas może inaczej wyobrażać sobie konkretną postać, miejsce czy sytuację.

Oczywiście takich przykładów jest zdecydowanie więcej. Najlepiej jest zaopatrzyć się od razu w film na płycie oraz książkę, na której podstawie powstał. To dobra okazja, żeby zapoznać się z całą historią w formie, w której chciał nam ją przekazać autor i porównać ją do wizji, którą zrealizował reżyser.

Unknown source

 

Dodaj komentarz