W wielu pismach kobiecych oraz poświęconych macierzyństwu eksperci rozpisują się na temat zalet karmienia piersią dla dzieci. Jednakże, naturalne karmienie piersią ma też wiele zalet dla kobiet.
Szybszy powrót do formy
Podczas ssania piersi przez dziecko w organizmie kobiety stymulowane jest wytwarzanie oksytocyny, która wpływa na szybsze obkurczanie się macicy po porodzie. Dzięki temu krótsze jest krwawienie poporodowe i szybszy powrót do formy sprzed porodu. Szybsze obkurczanie macicy zapobiega też infekcjom oraz nadmiernej utracie krwi. Naturalne karmienie piersią pomaga też na pozbycie się zbędnych kilogramów, które pozostały po ciąży, ponieważ sześć pierwszych miesięcy laktacji to czas najlepszego spalania tkanki tłuszczowej. Obliczono, że organizm matki karmiącej spala dziennie nawet do 500 kalorii. To naprawdę bardzo dużo.
Oszczędność czasu i wygoda
Każda świeżo upieczona matka szuka oszczędności czasu gdzie tylko się da. Tymczasem karmienie piersią zajmuje go o wiele mniej niż mieszanką z butelki, ponieważ nie trzeba kupować i przygotowywać mleka, dezynfekować butelek, podgrzewać pokarmu także w środku nocy. Naturalne karmienie piersią nie wymaga wielkiego zachodu. Wystarczy wystawić pierś i przystawić do niej oseska. Poza tym, karmienie piersią jest niezwykle relaksujące zarówno dla matki, jak i dziecka i nie rujnuje domowego budżetu. Dodatkowo, naukowcy odkryli, że karmienie piersią wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie kobiety. Mamy karmiące naturalnie są mniej podatne na depresje i niepokój poporodowy. Fakt ten jest powiązany z tym, że podczas ssania piersi uwalniana jest oksytocyna, która pomaga się odprężyć.
Prewencja osteoporozy
W okresie ciąży oraz karmienia występuje zużycie masy kostnej, jednakże, jak pokazują badania, po ukończeniu karmienia następuje odbudowa układu kostnego i to na wyższym poziomie mineralizacji niż przed ciążą. Co więcej, efekt ten utrzymuje się aż do okresu przekwitania i po menopauzie zapobiegając wystąpieniu osteoporozy.