Wyobraźmy sobie nasze życie bez lustra…Cóż, chyba zbyt daleko puszczają wodze naszej wyobraźni. Szczerze, jest to niewyobrażalne w dzisiejszych czasach. Lustro towarzyszy nam każdego dnia. Stało się podstawowym wyposażeniem wnętrza każdego mieszkania i domu. Lustra łazienkowe, pokojowe, i wiele innych sposobów ich wykorzystania zna współczesny człowiek. Lustro stanowi dekorację naszych pomieszczeń, powoduje, że stają się one bardziej przestronne i jasne.

Dziś najprostsze podstawowe lustra do łazienki można wykonać z niewielkim trudem. Jednak nie zawsze tak było. Przenieśmy się do czasów przed nasza erą. Starożytna Anatolia, dzisiejsza Turcja to kolebka lustra wytwarzanego ze szkła wulkanicznego. Nieco później zaczęto wytwarzać lustra miedziane w Mezopotamii. Rzymianie z kolei przeglądali się w lustrach wykonanych ze srebra. Ale pierwsze szklane lustra pojawiły się w Fenicji, które pokrywano z tyłu ołowiem, cyna lub srebrem. Zanim jednak starożytne lustra dały początek tym dzisiejszym, nasi przodkowie widzieli swoje odbicia w przedmiotach z polerowanego metalu. Dobrze wiemy, że nie dają one prawdziwego odzwierciedlenia rzeczywistości.

Obecne lustra trafiły do Europy dopiero 15 stuleci po wynalezieniu tego fascynującego i pożądanego przedmiotu. Obecnie trudno byłoby żyć bez luster. Zwłaszcza tych łazienkowych, przy których spędzamy najwięcej czasu. Myjąc zęby, układając włosy czy robiąc makijaż. Kawałek szkła, niby nic takiego, a jak bardzo ułatwił życie dzisiejszego człowieka.

Unknown source

 

Dodaj komentarz