Kiedy upławy są symptomem choroby?

Śluz wydzielany przez drogi rodne zabezpiecza je przed zakażeniami chorobotwórczych zarazków. Konsystencja śluzu i ilość jego wydzielania ulega przemianom w zależności od cyklu miesiączkowego i wieku. Powodem do obaw nie powinna być nawet bardzo intensywna wydzielina, jeśli nie akompaniuje jej zmiana koloru i zapachu jak również swędzenie lub pieczenie. Upławy zielonkawe, szare czy brązowe, którym towarzyszy niemiły zapach i inne niedogodności mogą być dowodem na ewoluowanie się w okolicach intymnych stanów zapalnych, które mogą być przyczyną niebezpiecznych schorzeń.

Dużo pań naraża bardzo swe zdrowie unikając podstawowych badań u ginekologa. Medyczne standardy mówią o tym, że badania profilaktyczne egzekwowane raz w roku są nieodzowne. Efekty, jakie przedstawia ruch ochronny, zorganizowany w związku z nowotworem szyjki macicy wykazuje, że mnóstwo pań nie pojawia się u ginekologa nawet na osobiste zaproszenie dostarczone pocztą. Wyniki są porażające. Nowotwór szyjki macicy, który w państwach Europy Zachodniej przeszedł do historii, w naszym kraju zabija kilka tysięcy niewiast każdego roku. Należy pamiętać, że rak kształtuje się w przybliżeniu 10 lat, a wcześnie wyleczony zapewnia kompletną gwarancję skuteczności terapii.

Niewiasty dosyć często bagatelizują też pojawiające się upławy lub uważają je za dolegliwości wstydliwe. Szybka interwencja ginekologa mogłaby najczęściej błyskawicznie zwalczyć przyczyny powstawania upławów. Zwykle są to zarażenia spowodowane przez grzyby, pierwotniaki a także mikroby. Niekiedy przyczyną zapalenia bywają reakcje alergiczne. Wiele upławów wyzwalanych jest przez nieodpowiednią higienę okolic intymnych oraz niewłaściwe aplikowanie tamponów, podpasek i nieodpowiednią bieliznę.