Niesłychanie często zwracamy uwagę wyłącznie na jakieś poszczególne elementy składające się na nasze zdrowie, w ogóle nie traktując swojego organizmu jako całości, którą on przecież jest. O kondycji swoich nóg i ich formie myślimy dopiero wówczas, kiedy akurat zdarzy nam się jedną z nich złamać oraz gdy później musimy przechodzić przez rehabilitację bądź jeszcze bardziej specjalistyczne zabiegi, jakie przeprowadza dla nas ortopedia. Musimy natomiast interesować się swoim stanem na co dzień, nie wyłącznie wtedy, gdy coś już ewidentnie nam dolega. Z chorobami i różnymi przypadłościami tak już jest, że łatwiej się im zapobiega, dlatego powinniśmy zawsze dążyć do tego, by móc ich unikać – zarówno teraz, jak i w bliższej lub dalszej przyszłości.

Jak utrzymać zdrowie?

Dobre zdrowie to w dużej mierze efekt prowadzenia zdrowego stylu żywienia. Nie bądźmy obojętni na nietypowe działanie diety i pomyślmy o niej jak o szansie na zadbanie o swój organizm przy stosunkowo niewielkim koszcie. Zmiany nie muszą być wielkie. Dobre jedzenie bywa proste, kiedy jedynie zaczynamy zwracać na nie uwagę oraz dostrzegamy w nim coś więcej niżeli źródło przyjemności lub sposób na szybką poprawę nastroju. Unikajmy przede wszystkim mocno przetworzonych wyrobów, gotowych słodyczy, słonych przekąsek, lecz też i jedzenia zamawianego na mieście, słodkości kupowanych w cukierniach i nawet tych domowych wypieków, które mimo tego, że są domowe, i tak mają w sobie mnóstwo cukru. Współczesna dietetyka zaleca nam opierać jadłospis na pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach i owocach, orzechach i pestkach, nabiale, chudym mięsie, rybach i zdrowych tłuszczach pochodzących chociażby z olejów roślinnych. Pijmy dużo wody, urozmaicając ją od czasu do czasu czy to herbatą, czy to ziołowym naparem, bądź to nawet kawą, która wbrew powszechnym opiniom jest dla nas zdrowa. No i koniecznie łączmy ten nowy styl żywienia z aktywnością fizyczną, bo w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Nie czekaj, reaguj

W codziennym dbaniu o własne zdrowie istotne jest także to, aby w przypadku dostrzeżenia u siebie pewnych problemów od razu na nie reagować oraz nie czekać na to, aż zrobi się gorzej, aż niepozorny symptom przeistoczy się w znacznie poważniejszą chorobę. Jeżeli czujemy, że mamy problemy z napięciami mięśniowymi, tylko profesjonalna fizjoterapia będzie nam w stanie pomóc, dlatego w takiej sytuacji powinniśmy się zgłosić do fizjoterapeuty i zapisać się do niego najpierw na konsultację, a potem na regularne masaże. Inwestujmy w swoje zdrowie, ponieważ gdy raz je utracimy, bardzo możliwe, że już nigdy nie uda nam się go odzyskać.

Unknown source

 

Dodaj komentarz