Zdecydowana większość naszych rodaków zainteresowanych możliwościami, jakie stwarzają lokaty bankowe wie, że jednym z ich największych atutów jest bezpieczeństwo. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że bardzo często ich szczegółowa wiedza w tym zakresie jest ograniczona, można mieć zatem problemy z uzyskaniem odpowiedzi na pytanie o to, czym wspomniane bezpieczeństwo się charakteryzuje i jakie prawa ma właściciel lokaty, gdy jego bank bankrutuje. Dopóki problem nas nie dotyczy, tego rodzaju braki w edukacji ekonomicznej są możliwe do wybaczenia. Niestety, nikt nie może zagwarantować nam, że będzie tak zawsze, skoro zaś ryzyko bankructwa nie jest wcale aż tak nierealne, jak można było przypuszczać kilka lat temu, dobrze zorientować się zawczasu, w jaki sposób chroniona jest nasza lokata.

Zdecydowana większość Polaków wie, że za bezpieczeństwo lokaty odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny, szczegóły jego działalności są jednak znane jedynie wtajemniczonym. Warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że wspomniana instytucja nie zagwarantuje nam odsetek, których wypłacenie deklarował upadający właśnie bank. Trudno, tu musimy pogodzić się z tym, że gospodarka wolnorynkowa rządzi się swoimi prawami, a osoby, które zastanawiają się nad perspektywami jej rozwoju muszą liczyć się z tym, że pewne ryzyko jest w nią wpisane. Na szczęście sam wkład nie przepada, a nowe przepisy, które weszły w życie w zeszłym roku gwarantują nam, że lokata bankowa w jej podstawowej formie zostanie nam wypłacona relatywnie szybko. Jeszcze nie tak dawno temu czas przeznaczony na tę operację wynosił aż trzy tygodnie. Teraz przepisy mówią o dwudziestu dniach, zalecają przy tym, aby wkłady klientów indywidualnych trafiały do nich najpóźniej po tygodniu. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala na szybsze działania naprawcze, sprawia przy tym, że osoby, które zainwestowały w lokaty bankowe mogą uniknąć niepotrzebnej nerwowości.

Nowe przepisy zwiększyły również limit gwarancji lokat bankowych, dzięki czemu zdecydowanie więcej osób może dziś skusić się na oszczędzanie w takiej formie bez niepotrzebnego ryzyka. Ochronie podlegają wkłady klientów banków, które nie przekraczają stu tysięcy euro, kwota ta zdecydowanie wykracza przy tym poza możliwości przeciętnej rodziny wybierającej najlepsze lokaty, aby czerpać zyski z odpowiedzialnego oszczędzania.

Unknown source

 

Dodaj komentarz