Jak bronić się po jeździe pod wpływem alkoholu?

Prowadzenie auta z promilami we krwi nie jest najrozsądniejszą rzeczą, którą można zrobić w życiu. Każdy jednakże jest jedynie człowiekiem i może popełnić błąd, analizujemy wobec tego co można poradzić w sytuacji, gdy czeka nas bardzo duża kara za taką jazdę. Sprawdzimy w jaki sposób można się bronić w procesie sądowym.

Kwestia prawa

Gdy zostaniemy zatrzymani przez policję oraz okaże się, że mamy zbyt wysoką ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, nie będziemy mogli kontynuować jazdy. Nasze prawo jazdy zostanie zatrzymane ze efektem natychmiastowym, a sprawa będzie skierowana do sądu. Dzieje się tak zawsze gdy funkcjonariusze wykryją, że miała miejsce jazda pod wpływem alkoholu. Adwokat jest pierwszą osobą, z którą powinniśmy się później skontaktować. Dzięki temu mamy szansę zminimalizować straty, które będą dla nas zdecydowanie dotkliwe. Trzeba przypomnieć, iż istnieją dwa progi, które wiążą się z różnymi konsekwencjami. Jeżeli przekroczymy 0,2 promila alkoholu we krwi, sprawa zostanie potraktowana jako wykroczenie. Nie otrzymamy więc wyroku, który zostanie wpisany do naszych akt. Gorzej kiedy będziemy prowadzić mając we krwi ponad 0,5 promila. Wówczas sprawa będzie potraktowana jak przestępstwo. Pomnijmy, że nie każdy prawnik będzie chciał prowadzić naszą sprawę, gdy miała miejsce jazda pod wpływem alkoholu Kancelaria prawna może uznać, że sami jesteśmy sobie winni i należy postarać się o obrońcę z urzędu. Dlatego warto wykonać telefon do przynajmniej kilku prawników, z pewnością znajdziemy osobę, która zrozumie naszą sytuację i będzie chciała pomóc.

Konsekwencje

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niekoniecznie uda się nam wybronić na tyle mocno, aby uzyskać uznanie za winnych bez wymierzania kary. To może udać się tylko wtedy, gdy zostaliśmy złapani tuż po wyjeździe z domu, a przekroczenie progu zabraniającego jazdy było niezwykle niewielkie, np. urządzenie wskazało 0,21 promila. Jednak w innym przypadku należy liczyć się z długotrwałym zakazem prowadzenia pojazdów, a także wysoką grzywną, dlatego że tak najczęściej karana jest jazda pod wpływem alkoholu Obrońca z prawdziwego zdarzenia będzie w stanie wynegocjować niższy wymiar kary, jednak nie należy liczyć się z bardzo łagodnym potraktowaniem. Jazda po spożyciu nie jest bowiem dopuszczalna społecznie.