Iran się rozbudowuje. Mimo embarga nałożonego nań przez USA i inne państwa jego gospodarka należy do najbardziej dynamicznych na Bliskim Wschodzie. Dotyczy to także budownictwa i przemysłu wydobywczego. Potwierdzają to targi IranConMin, już po raz dziesiąty organizowane w Teheranie przez IMAG, międzynarodowe przedstawicielstwo Międzynarodowych Targów Monachijskich działające przede wszystkim na Bliskim Wschodzie.
Organizowane co dwa lata Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Górnictwa, Materiałów Budowlanych i Kamieniarstwa IranConMin 2012 odbędą się w dniach 26-29 października w centrum wystawienniczym Tehran Permanent Fairground. Impreza jest wspierana przez irańskie Ministerstwo Przemysłu i Górnictwa, Irańską Izbę Górniczą oraz Niemiecki Związek Producentów Maszyn i Urządzeń. W poprzedniej edycji targów uczestniczyło 232 wystawców z 15 krajów oraz 29,5 tys. gości.
Wystawa będzie podzielona na cztery główne działy: urządzenia i maszyny budowlane, maszyny i urządzenia górnicze, kamieniarstwo oraz systemy i materiały budowlane.
Budownictwo zajmuje ważną pozycję w gospodarce Iranu. W tym niemal 75-milionowym państwie panuje wyż demograficzny, a zatem i popyt na mieszkania. W planach jest rozbudowa sieci kolejowej i drogowej, modernizacja portów lotniczych i budowa metra w głównych miastach. Dzięki takim projektom Iran potrzebuje i kupuje coraz więcej maszyn budowlanych.
Przemysł wydobywczy Iranu to nie tylko ropa naftowa i gaz ziemny, lecz także złoto, rudy żelaza, miedzi i cynku. Iran ma także długą tradycję kamieniarstwa, a jego zasoby surowcowe należą do największych na świecie.