Obecna sytuacja finansowa obywateli naszego kraju w większości przypadku naprawdę nie jest zbyt ciekawa. Praca na umowę o pracę okazuje się być nieopłacalna z racji wysokich podatków. Pracodawcy niechętnie dają nam więc więcej niż minimalną krajową, która przecież jest stawką wręcz głodową.

Ludzie pracują na czarno, umowy zlecenia lub pieniądze otrzymują pod stołem, czyli pomijając to co na umowie o pracę. Wszystko to sprawia, że emerytura ludzi obecnie młodych może być tak niska, że życie z niej nie będzie możliwe. System emerytalny w naszym kraju jest niezwykle niedoskonały i nie gwarantuje nam dobrych pieniędzy na starość. Na szczęście jednak mamy IKE.

Indywidualne Konto Emerytalne to III filar emerytalny w tym kraju. I filar to ZUS, a II to Otwarty Fundusz Emerytalny. O ile pierwsze dwa filary są obowiązkowe tak trzeci jest jedynie opcją. Poprzez IKE można jednak znacząco zwiększyć swoją emeryturę. Na IKE to my wpłacamy pieniądze decydując ile chcemy. Nie musimy wpłacać pieniędzy regularnie. Jedynym ograniczeniem jest trzykrotność średniej pensji krajowej brutto na rok. Oznacza to, że rocznie suma naszych wpłat nie może przekroczyć tej kwoty.

Za Indywidualne Konto Emerytalne odpowiada bank, który inwestuje nasze pieniądze na różnorodne sposoby i je pomnaża. Odsetki zaczynają rosnąć także od odsetek już naliczonych na koncie. Zamykając IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego omijamy także podatek belki co sprawia, że jest to możliwość odłożenia naprawdę dużych pieniędzy na spokojną starość.

Unknown source

 

1 Comment

 

Dodaj komentarz