Jeżeli przygotowujesz się do zakupu działki, budowy domu albo planujesz zaprojektować halę produkcyjną dla swojej firmy wiesz doskonale jak ważna jest rzetelna i solidna firma geodezyjna, która pomoże ci przejść przez wszystkie formalności. Rzetelna i solidna, ale również w atrakcyjnej cenie, prawda? Czy da się te wszystkie cechy połączyć? Czym się kierować wybierając specjalistę do wykonania usługi?

Dobra firma geodezyjna – czyli jaka?

Firma geodezyjna, której warto zaufać będzie cechowała się przede wszystkim pracownikami z wieloletnim doświadczeniem. To praktyka ma największe znaczenie w tej branży, tak samo jak w wielu innych. Setki różnych spraw, z którymi spotykają się specjaliści, znajomość nowinek w branży, ciągłe szkolenia pracownicze – to kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru. Warto sprawdzić w internecie opinie osób, które korzystały już z usług danego przedsiębiorstwa. Dodatkowo powinniśmy mieć możliwość zakupienia kompleksowej usługi, w której nie będziemy musieli martwić się o kwestie związane z dokumentacją prawną.

Zakres usług

Przede wszystkim firma geodezyjna powinna zapewniać wykonywanie różnego rodzaju map do celów projektowych oraz prawnych (służebność, zasiedzenie). Mapy z inwentaryzacji powykonawczych oraz mapy zagospodarowania terenu to również standard jeżeli chodzi o działalność tego typu usług. Geodezja to również pomiary powierzchni użytkowej lokali, pomiary kontrolne budynków (badanie odkształceń i osiadań), podział nieruchomości, ustalanie przebiegu granic (również rozgraniczenie) oaz aktualizacja ewidencji gruntów i budynków. Firma geodezyjna zajmuj się również wyznaczaniem punktów granicznych, pionowaniem słupów i wind oraz wznawianiem znaków granicznych. W kwestiach prawnych powinniśmy mieć możliwość regulacji stanu prawnego działek.

Taniej nie zawsze znaczy lepiej

Zatrudniając specjalistę z dziedziny takiej jak geodezja warto mieć na uwadze, że usługa ta musi zostać wykonana prawidłowo i dokładnie. Nie warto oszczędzać i wybierać najtańszej firmy, jeżeli jej pracownicy nie mają odpowiedniego wykształcenia i przede wszystkim doświadczenia. Warto poprosić o referencje – sprawdzić czy na pewno mamy do czynienia z profesjonalistami. Powierzenie spraw geodezyjno-prawnych wiąże się ze sporym ryzykiem. Jeżeli jakiekolwiek nieścisłości lub niedociągnięcia zostaną odkryte nawet kilka lat po wykonaniu usługi to my jako zleceniodawca będziemy mieli problem. I to dosyć poważny. Podział działek czy wyznaczanie punktów granicznych ma ogromne znaczenie i musi być wykonany rzetelnie.

Unknown source

 

Dodaj komentarz