Bez względu na rodzaj lokalu: biuro czy dom, gabinet lekarski czy pracownia artystyczna: narażenie na wysokie poziomy bezpośredniego nasłonecznienia może znacząco obniżyć wartość użytkową budynków nawet w miesiącach letnich. Przegrzane pomieszczenia wielokrotnie ograniczają zdolność do pracy lub snu. Odblaski i efekty lustrzane mogą mieć długotrwały wpływ na czynności wzrokowe oraz koncentrację. Poza tym trwałe, silne nasłonecznienie powoduje uszkodzenie mebli, tapet i dywanów.

Folie okienne są oszczędną alternatywą dla drogich luster, rolet bądź żaluzji w celu ochrony przed wysokim nasłonecznieniem. W porównaniu do odblaskowej folii wewnętrznej, wyraźna zaleta odblaskowej folii zewnętrznej polega na jej działaniu ograniczającym ciepło: w przypadku folii zewnętrznej promieniowanie cieplne jest już blokowane przed szybą okienną, dzięki czemu mniej ciepła może dostać się do wnętrza pokój. Folia LCD wydaje się być również rozsądnym wyjściem.

Jak działają folie przeciwsłoneczne?

Folie przeciwsłoneczne składają się z co najmniej sześciu warstw i zwykle mają mniej bądź bardziej silny efekt lustrzany. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i odcieni. Podstawowa zasada brzmi: im ciemniejszy film, tym wyższa ochrona przed słońcem oraz ciepłem. Jeśli stopień zabarwienia jest szczególnie wysoki, towarzyszy temu zmniejszona jasność wnętrza budynku przy pochmurnej pogodzie i podczas ciemnych miesięcy w roku. Znaczący efekt zaciemnienia, który jeszcze kilka lat temu powodował, że szyby okienne pokryte folią przeciwsłoneczną prawie nie przepuszczały światła, to już przeszłość – kiedy stosuje się wysokiej jakości, jaśniejsze folie przyciemniane. Przykład: średnio zabarwiona srebrna folia przeciwsłoneczna zapewnia silne odprowadzanie ciepła na poziomie 69% przy jednoczesnej 99-procentowej ochronie przed promieniowaniem UV oraz zapewnia optymalny stosunek ochrony przed słońcem i ciepłem oraz przepuszczalnością światła.

Efekt odblaskowy dla prywatności

Kolejny plus: folie przeciwsłoneczne poprawiają wygląd zewnętrzny budynku, gdy są nakładane na duże powierzchnie. Folia przeciwsłoneczna w kolorze srebrnym przymocowana na zewnątrz ma mocniejszy efekt lustra, poprawiając ogólny wygląd elewacji zewnętrznej. Jednocześnie efekt lustra w świetle dziennym zapobiega spojrzeniu ciekawskich oczu do wnętrza budynku. Natomiast w ciemności i pomieszczeniach oświetlonych od wewnątrz szklane tafle stają się przezroczyste od zewnątrz. Przy podobnych warunkach oświetleniowych szyby stają się przezroczyste po obu stronach.

Unknown source

 

Dodaj komentarz