Geodeta – to osoba, którą kojarzymy najczęściej z procesem pomiarów poprzedzającym budowę domu. To jednak nie jedyny obszar, w którym pomiary geodezyjne mają zastosowanie. Podział działki i tworzenie mapy do celów projektowych to chyba najczęstsze powody korzystania z usług geodety. Geodezja będzie pomocna także w sytuacji, kiedy istniejąca już działka wymaga podzielenia na dwie mniejsze albo w sytuacji, kiedy trzeba ustalić prawidłowy przebieg jej granic. Firma geodezyjna może także wykonać pomiary po to, aby sprawdzić stan istniejący i porównać go z posiadaną dokumentacją.

Pomiary geodezyjne – dla kogo?

Nie jest wcale prawdą, że firma geodezyjna świadczy usługi tylko dla profesjonalistów i dla innych firm związanych z branżą budowlaną. Tak naprawdę każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy geodety. Najczęstszym scenariuszem jest właśnie budowa własnego domu. Firma geodezyjna pomoże w sytuacji, gdy zderzymy się całą biurokracją i urzędniczą machiną, a przede wszystkim ze stosem przepisów których trzeba przestrzegać, aby wszystko było zgodne z literą prawa. Geodeta to jeden z fachowców, których potrzebujemy już na samym początku procesu inwestycyjnego. Kiedy jeszcze możemy potrzebować pomocy geodety? Wtedy, kiedy konieczny będzie pomiar powierzchni użytkowej danego lokalu. Z takiego rozwiązania mogą korzystać na przykład te firmy ,które mają dużo obiektów wymagających inwentaryzacji. Firma geodezyjna pomoże także w skomplikowanych przypadkach, kiedy w grę wchodzi podział nieruchomości będącej na przykład przedmiotem spadku. W takiej sytuacji istotne jest dokładne rozgraniczenie poszczególnych elementów. Firma geodezyjna pomoże także odnaleźć się w terenie. Duże działki trudno objąć wzrokiem, a co dopiero mówić o dokładnym podziale. To właśnie wtedy do akcji wkracza geodeta i ustawia punkty graniczne w odpowiednim miejscu. Na tej podstawie można wytyczyć przebieg ogrodzenia, aby zabezpieczyć swoją własność. Jeśli posiadamy już działkę, a także dokładną mapę ewidencyjną, wówczas geodeta może pomóc w ustaleniu przebiegu granic działek ewidencyjnych.

Firma geodezyjna – jak ją wybrać?

Geodeta to specjalista, którego najczęściej potrzebujemy tu i teraz. To dlatego przy wyborze firmy geodezyjnej warto kierować się dostępnością i czasem wykonania usługi. Dobra firma geodezyjna dysponuje odpowiednim sprzętem i specjalistami, przed którymi geodezja nie ma tajemnic i którzy będą w stanie sprostać zadaniu. Sprzęt w tej profesji to podstawa, bo to właśnie dzięki odpowiedniej aparaturze geodeta jest w stanie precyzyjnie wyznaczać granice działek a także określać dokładne punkty ewidencyjne w przestrzeni. Nowoczesne urządzenia geodezyjne korzystają z technologii satelitarnej, dzięki czemu pomiary są wyjątkowo dokładne. Co najważniejsze, firma która dysponuje odpowiednim i nowoczesnym sprzętem jest w stanie wykonać usługę znacznie szybciej, niż przy korzystaniu z klasycznych rozwiązań.

Geodezja na kłopoty z prawemFirma geodezyjna będzie także niezastąpiona w sytuacji, kiedy musimy uregulować stan prawny danej nieruchomości. Chodzi tu o sytuację na przykład służebności czy zasiedzenia gruntu. Jeśli szukamy specjalisty, który wykona przy okazji wiele innych usług sprawdźmy, czy firma geodezyjna nie oferuje w pakiecie dodatkowych korzyści. To na przykład kompleksowa obsługa inwestycji albo pomiary kontrolne budynków. Posiadany sprzęt i wiedzę geodeta może wykorzystać także do innych pomiarów specjalistycznych czy obliczania objętości ziemi. Warto mieć na uwadze, że jakość usług geodezyjnych ma ogromne znaczenie dla całego dalszego procesu inwestycyjnego. Oszczędności na tym etapie mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Firma geodezyjna, której powierzymy zadanie powinna być sprawdzona. A na ten proces warto poświęcić trochę czasu.

Unknown source

 

Dodaj komentarz