Reakcja układu człowieka na egzemę jest pokrewna we wszystkich przypadkach bez względu na czynniki, które doprowadziły do jej wystąpienia. Pojawia się zakrzepła wysypka, która na dodatek prowadzi do zaogniania się obszarów skóry zmienionych chorobowo, ponieważ chora skóra swędzi, a to wywołuje drapanie. Środki transkrybowane przez specjalistę to zazwyczaj maści steroidowe i leki przeciwhistaminowe. Na nieszczęście egzemy nie można w całości wyleczyć jak na przykład grypy. Należy nauczyć się z nią żyć i obserwować swoje ciało, by nie dostarczać mu faktorów, które ją wywołują.

Nasza skóra najbardziej podatna na wypryski staje się zimą, kiedy na ogół znajdujemy się w pomieszczeniach ogrzewanych, co skutecznie wysusza powietrze. Wobec tego należy zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza. Nie wolno zażywać gorących kąpieli i dopuszczać do wysuszania naskórka. Zamiast ekskluzywnych kremów najlepszych światowych marek trzeba wykorzystywać silnie nawilżające emulsje i emolienty które można kupić w aptece.

Osoby ze skłonnością do egzemy nie mogą dopuścić do nawet najmniejszego podrażnienie skóry. Ubrania powinny być delikatne i pozbawione jakiegokolwiek włosia. Kategorycznie w ich jadłospisie powinny się znaleźć chociaż dwa litry wody wypijanej każdego dnia.

Czas, który może przynieść ulgę osobom z egzemą to miesiące letnie, gdy dzięki ciepłu i działaniu leczniczych promieni słonecznych jakość skóry się nieznacznie reguluje, stany zapalne przeważnie łagodnieją, skóra przestaje swędzieć i staje się poprawniej nawilżona. Wtenczas również wraca energia i zadowolenie z życia, które gromadzą się na czas następnej zimy i walkę z kolejnymi przypływami egzemy.

Unknown source

 

Dodaj komentarz