Jak ważny jest dziś czas, każdy wie, bez dokładności w odmierzaniu jego upływu, nie moglibyśmy funkcjonować. Czy będzie to codzienna sytuacja, czy okazjonalna, niejako zmuszeni jesteśmy do precyzyjnego określania roku, miesiąca dnia i godziny. Ten trend miał już swoje miejsce w starożytności, kiedy zaczęły powstawać urządzenia, pozwalające określić czas. Pierwsze czasomierze powstały wieki temu i wskazywały czas na bazie położenia słońca. Funkcjonowało to poprzez rzucany cień, unieruchomionego prostopadłego wskaźnika na powierzchnię tarczy, która znajdowała się na płaszczyznach poziomych, takich jak grunt, podłogi, lub umieszczonych w pionie, czyli elewacje budowli, czy indywidualnych podestach. Wariacją zegara solarnego był czasomierz księżycowy, który funkcjonuje w nocy, gdy księżyc błyszczy światłem. Kolejnym zegarem, który powstał na przestrzeni wieków i jako pierwszy nie używał zmian astrologicznych, był zegar hydrologiczny a później też piaskowy, które nazywane były potocznie klepsydrami. Mogły one podawać czas od kilkudziesięciu sekund do jednej doby. Następnym ciekawym zegarem był ten wymyślony przez chińskiego wynalazcę i astronoma, który jako pierwszy wykorzystywał mechanizm do oznaczania czasu a uruchamiany był wodą. Oznaczał pełne godziny i kwadranse jak również informował o nich dźwiękiem dzwonków i bębnów. Sam fakt użycia mechanizmu, który ustalał czas był początkiem epoki zegarków, jakich dokładność z wiekiem rosła. Rozwój technologiczny zapoczątkował minimalizację tego czasomierza, czego wynikiem są obecne zegarki, których dokładność jest nieporównywalna z pierwszym zegarem słonecznym, który był stosowany parę wieku przed naszą erą.

Lubisz nosić zegarki, bo precyzyjnie określony czas jest dla Ciebie istotny, a poza tym dbasz o swój wizerunek, spójrz na naszą najnowszą ofertę. Zegarek dla Ciebie w Apart.

Mając taką wiedzę z pewnością nieco inaczej popatrzymy na bieżącą propozycję zegarków, z pełną świadomością jak ważny jest czas i jego ustawianie w naszym powszednim życiu, skoro było to tak ważne jeszcze w uprzedniej epoce.

Unknown source

 

Dodaj komentarz