Popularność różnorodnych urządzeń dających możliwość nawigacji rośnie w bardzo szybkim tempie. Obecnie przeżywamy prawdziwy boom na tego typu technologie. Nie chodzi tutaj jednak o kompas, lub papierowe mapy, a o zaawansowane systemy wykorzystujące satelity orbitujące wokół Ziemi. Na świecie istotnie obecnie przynajmniej kilka tego typu technologii. Jednak w rzeczywistości liczy się tak naprawdę tylko jedna z nich. Jest nią nawigacja GPS. Tak duża popularność wynika z największych możliwości. Na chwilę obecną (sierpień 2012) niemal cała Ziemia jest w zasięgu tej technologii. Jednak co ona tak naprawdę potrafi? Czy jest to tylko i wyłączenie nawigowanie? Niekonieczni, o czym będziesz mógł się przekonać poniżej.

Wojsko

Z założenia GPS-Navstar miał wspierać wojsko. Musimy tutaj pamiętać o tle historycznym, kiedy to powstawał ten system. Otóż początki prac nie tyle nad GPS, co nad samą koncepcją wykorzystania satelitów do pozycjonowania satelitarnego, zrodziły się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Był to okres niespotykanej dotychczas rywalizacji pomiędzy hegemonami ówczesnego świata – USA oraz ZSRR. Każde z tych mocarstw chciało w jakiś sposób zaznaczyć swoją przewagę. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak duże możliwości daje sposobność określania swojej pozycji w terenie. Jednak bynajmniej nie chodziło tutaj tylko o lokalizowanie żołnierzy na polu bitwy. Współcześnie systemy tego typu stosowane są w wojsku np. do naprowadzania pocisków (na rysunku przedstawiono pocisk Tomahawk naprowadzany z GPS-Navstar) , przeprowadzania akcji ratunkowych, czy projektowanie bardzo dokładnych map.

Cywile

Co prawda nawigacja satelitarna nie była tworzona z myślą o cywilach. Jednak faktem jest, że to tutaj znalazła niezliczoną ilość zastosowań, które chyba tak naprawdę ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Jeżeli musisz określić gdzie się znajdujesz, lub chcesz nawigować do celu, to nawigacja GPS będzie idealna w tym celu. Zwykle kojarzymy ten system z samochodami i słusznie, gdyż to tam spotykamy tę technologię najczęściej. Nie należy jednak zapominać również o lotnictwie, lub żegludze. Ponadto wiele specjalistycznych profesji korzysta z GPS-Navstar. Warto chociażby wspomnieć w tym miejscu o geodezji. Tutaj satelitarne systemu pozycjonowania są jednym z podstawowych narzędzi. Po wsparciu ich przez pomocnicze narzędzia możemy oczekiwać dokładności na poziomie kilku, lub nawet 1 milimetra! Wydaje się to nieprawdopodobne, ale w rzeczywistości tak duża precyzja jest naprawdę osiągalna.

Unknown source

 

Dodaj komentarz