Dobre strony internetowe, jakie mamy okazję podziwiać w Internecie, w większości nie są efektem spontanicznych działań programistów, czy informatyków. Są zaplanowane, przeanalizowane, tak by nowa strona miała szansę spodobać się ludziom, do których jest kierowana. Jednak, aby tak się stało, jako że internauci mają rosnące wymagania (mają coraz większy wybór, więc mogą być bardziej „kapryśni”) wobec serwisów internetowych, witryny muszą być dobre pod każdym względem, czyli kompletne.

 

Zacznijmy od początku budowania stron, czyli w pierwszej kolejności naszą uwagę skupiać będzie projektowanie stron www. Poprzedzone założeniami, koncepcją zlecającego i jednocześnie pewną wizją ze strony wykonawcy (który w związku ze sporym doświadczeniem w zakresie tworzenia stron jest naprawdę dobrym doradcą, szczególnie jeśli chodzi o potrzebne funkcjonalności, itp.), projektowanie jest najważniejszym spośród wszystkich etapów budowania stron. I właśnie dlatego przyjrzymy się mu nieco bliżej…

Zaczynamy od tego, że projektowanie stron www jest etapem, który kojarzony jest przez większość, jako stworzenie wyglądu dla strony. Jest to oczywiście prawda, jednak nie cała prawda, dotycząca projektowania. Na etapie projektu konieczne jest jeszcze wybranie funkcjonalności, a zarazem sposobu rozmieszczenia wszystkich przyszłych modułów na serwisie (koncepcja, w jaki sposób i gdzie wszystko na stronie miało by się znajdować).

Oprócz tego, projektowanie stron www zajmuje się założeniami dotyczącymi sposobu rozmieszczenia wszystkiego na serwisie, czyli rozplanowania wszystkich treści strony oraz elementów graficznych, galerii, czy innych dodatków, jakie wiemy, że strona będzie zawierać. Aby wszystkie elementy strony, jej ogólny charakter, były ze sobą spójne, wszystko musi być wcześniej zaplanowane. Graficy dopasowują przykładowe treści i obrazy (gdy zlecający nie dostarczył wcześniej materiałów) lub „przymierzają” to, co dostali od zlecającego do swoich „szkiców”, czyli projektów próbnych.

Trudno jednoznacznie określić, jak długo tak naprawdę trwają prace nad projektem strony. Niekiedy pierwsza wersja projektu stworzona przez grafików okazuje się być zupełnie nietrafiona i wówczas graficy zaczynają od zupełnego początku. Jeżeli jednak kontakt pomiędzy zlecającym (czyli przyszłym właścicielem strony) był płynny i dobry, nie powinno zdarzyć się tak, że wizja grafików zupełnie nie sprawdza się z wizją właściciela strony (jeżeli robione były jakieś wspólne ustalenia).

Po tym, jak skończy się projektowanie stron www (oczywiście dopiero wówczas, gdy projekt uzyskuje pełną akceptację), zaczyna się kolejny etap, a mianowicie kodowanie strony, czyli bardziej „techniczne”, niż twórcze prace nad nią. Musimy jeszcze wybrać domenę dla serwisu oraz zastanowić się, na jakich serwerach ją umieścić (czyli musimy wybrać adres internetowy dla strony, który jest oczywiście częścią wizerunku, a także hosting, który powinien być wysokiej jakości, aby zapewniał bezpieczeństwo). I wreszcie, po zakończeniu prac, serwis może być uruchomiony w Internecie.

 

 

Unknown source

 

Dodaj komentarz