Nawiewniki to urządzenia, które można zamontować w górnej części konstrukcji okna. Jego kwestią jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza z zewnątrz do wewnątrz pomieszczeń. Dzięki takiemu nawiewnikowi możemy zapewnić właściwą wentylację pomieszczeń oraz zapobiec powstawaniu wilgoci. Nawiewniki okienne są coraz popularniejsze, ponieważ prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest niezwykle ważna. Są niezbędne do właściwego działania wentylacji w pomieszczeniach. Jeżeli cyrkulacja powietrza jest nienależyta, z pewnością dostrzeżmy na oknach w naszym mieszkaniu wilgoć bądź parę wodną. To znak, że powinniśmy zastanowić się o zamontowaniu nawiewników okiennych.

Dobrą okazją do montażu nawiewników jest wymiana stolarki okiennej. Przepisy nie narzucają jednak obowiązku zamontowania nawiewników. Szczelna stolarka okienna powoduje, że montaż nawiewników może okazać się niezbędny. Z jednej strony ogranicza ona odpływ ciepła z mieszkania, a z drugiej narusza prawidłowe zasady funkcjonowania wentylacji. Montaż nawiewników może poprawić sytuację w naszym mieszkaniu, ale z pewnością nie zastąpi dobrze funkcjonującej wentylacji. Wiele osób decyduje się na montaż nawiewników już we wcześniej wstawionych oknach. Robią tak, gdy w mieszkaniu zaczyna panować nieprzyjemny zapach, wilgoć, na oknach skrapla się para wodna. Sytuację powinno także unormować systematyczne wietrzenie pomieszczenia. Montaż nawiewników powinniśmy zostawić profesjonalistom, którzy doradzą najodpowiedniejszą metodę. Powinni zajmować się profesjonalną produkcją lub montażem okien. Mimo że nawiewniki nie są zbyt skomplikowane, nie zajmujmy się montażem sami. Nie chwytajmy za wiertarkę, którą możemy wykonać niewłaściwe otwory i w zasadzie uszkodzić całą konstrukcję okna. Niewłaściwy montaż urządzenia może sprawić, że nie będzie ono spełniało swojej roli. Może nawet pogorszyć sytuację w naszym mieszkaniu.

Przeciwnicy nawiewników uważają, że dostaje się przez nie hałas z ulicy. W takiej sytuacji producenci oferują jednak wkładki akustyczne, które tłumią niechciane hałasy. W momencie, gdy parują nam okna, a w mieszkaniu unosi się wilgoć, powinniśmy rozważyć montaż nawiewników okiennych. Może być to rozwiązanie naszych problemów.

Unknown source

 

Dodaj komentarz