Dzisiejsze społeczeństwo daje nowe wyzwania młodym ludziom – aktualnie bardzo dużo osób dysponuje wyższym wykształceniem i często zdaje się, że w złym guście jest decydować się na jakąkolwiek inną drogę kariery. Jednak spośród mnożących się kierunków na wszystkich uczelniach zarówno państwowych, jak i prywatnych, zawsze można wyłowić propozycje najcenniejsze i gwarantujące najbardziej udane życie po ukończeniu edukacji na uczelni wyższej.

Przeważnie kierunki bardziej prestiżowe wiążą się nie tylko z trudniejszym tokiem kształcenia w trakcie studiów, ale też bardziej wymagającymi przygotowaniami poprzedzającymi dostanie się na taki kierunek. Dlatego też najczęściej tuż po zdecydowaniu się na zdawanie na Architekturę i Urbanistykę ludzie wstukują do wyszukiwarki internetowej takie hasła jak „nauka rysunku Gdańsk”. Wynika to z tego, że na wspomniany kierunek niemożliwym jest dostanie się bez edukacji w materii rysunku. Architektura jest dość szczególnym kierunkiem, dlatego że jako jeden z nielicznych stosuje dodatkowe egzaminy rekrutacyjne ze wspomnianego rysowania. Inne drogi kształcenia najczęściej poprzestają na złożonych wymaganiach w kwestii wyników z egzaminu dojrzałości.

Można zauważyć zależność, gdzie kierunki oferujące stosunkowo najlepsze realia zatrudnienia charakteryzują się najwyższymi progami punkowymi. Zaś kierunki skrajnie wymagające (jak fizyka czy matematyka) lub szczególnie niezsynchronizowane z rynkiem pracy (rozmaite rodzaje filologii, mnożące się jak grzyby po deszczu różne rodzaje marketingu i zarządzania) odznaczają się znacznie niższymi progami punkowymi. Ta łatwość dostania się na takie kierunki, mówiąc o grupie, do której należy między innymi matematyka i fizyka, jest bardzo myląca, jako że tok kształcenia już na studiach jest bardzo wymagający i potrafi odrzucić studenta już po pierwszym semestrze. Zaś wydziały czy kierunki takie jak różne typy filologii, pełnię swojej trudności objawiają dopiero po ich ukończeniu, zostawiając przeważnie absolwenta sam na sam z trudnymi realiami rynku pracy.

Można więc z pełnym przekonaniem powiedzieć, ze wybór kierunku studiów, to pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość, jeśli wykonana starannie i mądrze, zaprocentuje dobrą pracą i wymarzonym życiem.

 

Unknown source

 

1 Comment

 

  1. 22 lutego 2013  14:25 by Szybkie tłumaczenie Odpowiedz

    Przede wszystkim trzeba zadbać o zdobycie wykształcenia na jak najlepszej uczelni wyższej. Nawet dobry kierunek studiów ukończony na kiepskim uniwersytecie nie zagwarantuje nam spokojnej przyszłości.
    Oczywiście dobry uniwersytet nie daje pewności, że po uzyskaniu dyplomu pracodawcy będą do nas sami wydzwaniać. Już w czasie studiów warto zadbać o jakiekolwiek praktyki zawodowo - nawet te bezpłatne, celem zdobycia doświadczenia.

Dodaj komentarz