Jeśli decydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej, powinniśmy mieć świadomość, że przyda nam się oczywiście konto firmowe. To właśnie na nie będą trafiać dochody firmy. Każdy bank oferuje nam nie tylko bankowość indywidualną, ale także firmową.
Konto firmowe „prawie” jak konto osobiste
Zasadniczo jednak konta firmowe mają te same funkcje co standardowe konta osobiste. Z reguły konta osobiste należą do tańszych – chyba większość z nas posiada konto osobiste, które cechuje się tym, że nie płacimy za przelewy, korzystanie z karty itd. Jeśli chodzi o przeciętne konto firmowe, to korzystanie z niego może być darmowe, jednak musimy spełnić znacznie więcej warunków niż w przypadku, gdy w grę wchodzi typowe konto osobiste.
Płatności za przelewy na koncie firmowym
Typowe dla kont firmowych jest, że płacimy za przelewy, zwłaszcza za przelewy do innych banków. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy się na jedno konkretne konto, warto poszukać takiego, które oferuje nam przynajmniej darmowe przelewy na konta ZUS-u i US-u – to naprawdę znacznie ułatwi nam życie. Wiemy doskonale, że konto osobiste jest zwykle zwolnione z opłat wtedy, gdy dokonamy kartą płatności za minimum 100 zł. Podobne zasady obwiązują w przypadku kont firmowych, jednak musimy liczyć się z tym, że minimalna kwota zwalniająca z opłat za użytkowanie karty będzie wyższa – przeważnie jest to 300 zł, czasami więcej.
Internetowe konta firmowe
Jeśli zależy nam na tym, żeby zarządzanie finansami firmy było jak ja łatwiejsze, powinniśmy pamiętać o tym, że najbardziej opłacalnym wyjściem dla nas będzie korzystanie z bankowości internetowej. Obecnie także konta bankowe dla firm dostępne są bez problemu w wersji online, dzięki czemu w zasadzie przez całą dobę mamy dostęp do naszych środków. Jest to na pewno bardzo komfortowe. Naturalnie także w przypadku konta online możemy zażyczyć sobie przysyłania na podany adres comiesięcznego zestawienia wszystkich uznań i obciążeń naszego rachunku bankowego.
Konto oszczędnościowe dla firm
Korzystając z bankowości online, możemy nie tylko korzystać z naszego konta rozliczeniowego, ale także założyć lokatę lub firmowe konto oszczędnościowe. Tego rodzaju konta oszczędnościowe w zasadzie niczym się nie różnią od kont prywatnych. Z jednym wszakże wyjątkiem. Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe dla firm, to powinniśmy pamiętać, że odsetki, które na nich narosną, traktowane są przez prawo jako dochód naszego przedsiębiorstwa. A z tego wynika, że każdego miesiąca powinniśmy uwzględnić je w przychodach firmy i co za tym idzie samodzielnie zapłacić podatek od nich. Może to być nieco zaskakujące, ponieważ, gdy w grę wchodzi konto oszczędnościowe dla osób prywatnych, podatek od zysków płacony jest automatycznie za pośrednictwem banku.
Leave a Reply