Bułgarskie uzdrowisko Pomorie

Usytuowane na południowym wybrzeżu Bułgarii Pomorie to kurort przyciągający podczas sezonu letniego mnóstwo turystów. Jedną z głównych jego zalet jest położenie- oddalony zaledwie 20 km od Burgas, w którym znajduje się lotnisko międzynarodowe i jedynie 18 km od Słonecznego Brzegu, największego i najbardziej rozrywkowego ośrodka wczasowego Bułgarii.
Największymi atrakcjami, z których miasto słynie jest wspaniała piaszczysta plaża rozciągająca się na ponad 7 km, przepiękna zatoka Pomorie, jedyne w sowim rodzaju siedliska przyrodnicze i słone jezioro Pomorie.

To właśnie dzięki temu ostatniemu, miejscowość jest znana na całym świecie jako kurort balneologiczny, oferujący lecznicze zabiegi z błota. Natomiast amatorom bułgarskiego wina Pomorie kojarzy się właśnie z tym alkoholem.

Historia Pomorie sięga w V lub IV wieku p.n.e., które powstało jako kolonia Apollonii, założona przez Greków. Burzliwe dziej podczas, których Pomorie przechodziło z rąk greckich do rymskich, władali nim Trakowie, Goci, Słowianie, Bizancjum i Imperium Osmańskie. W II i III wieku miasto było kwitnącym portem, ale inwazja barbarzyńskich plemion, położyła kres jego dobrobytowi. Dawną świetność portowi przywrócili Konstantyn Wielki i Dioklecjan. Pomorie do 1878 roku było pod panowaniem tureckim, kiedy to zostało wyzwolone przez Rosjan. Wraz z powrotem pod bułgarskie panowanie, miasto stopniowo traciło status głównego portu na rzecz sąsiedniego Burgas. Zyskało jednak sławę jako główny producent wina i soli w całym regionie. Nazwa „Pomorie” została nadana mu w 1934 roku i wywodzi się od bułgarskich słów „po”, czyli „przez” i „more”, co oznacza „morze”.

Oprócz odpoczywania na złocistych piaskach, Pomorie oferuje wiele do zobaczenia. Stanowi więc idealne miejsce na organizację jednodniowej wycieczki dla osób, które na odpoczynek wybrały kompleksy apartamentowe w Bułgarii w okolicznych ośrodkach, takich jak Aheloy, Nessebar czy Sozopol. Jest tu Muzeum Miejskie, Galeria oraz liczne zabytkowe domy. Pasjonaci historii starożytnej mogą zwiedzić grobowiec tracki z III wieku. Muzeum Soli prezentuje historię tego obszaru, położenie geograficzne i krajobraz.

Obowiązkowym obiektem do zwiedzenia jest Klasztor Świętego Jerzego pochodzący z VII wieku, założony przez Greków, którzy osiedlili się w okolicy, a zniszczony w XIV wieku przez Turków Osmańskich. Stojący teraz tam kościół, został zbudowany w 1856 roku i może pochwalić się wspaniałą kolekcję ikon i ikonostasu.

Turystów zachwycają także domy z epoki bułgarskiego odrodzenia, jak choćby dom-muzeum słynnego bułgarskiego poety Peyo Jaworowa, który mieszkał w Pomorie na przełomie ubiegłego stulecia. W panoramie miasta dominuje kilka pięknych kościołów, a zwłaszcza zlokalizowany po zachodniej stronie miasta kościół Świętego Grobu pochodzący z III wieku.
Warto zatrzymać się w Pomorie na dłużej by nie przegapić jednego z największych jego bogactw, jakim jest Jezioro Pomorie, najbardziej wysunięte na północ, należące do grupy Jezior Burgas. Oddzielone jest od morza cienkim pasem ziemi utworzonym przez nanoszony przez wiatr piasek oraz sztuczną groblą. Jest to naturalna laguna, która chroniona jest od 2001 roku. Po jego północnej stronie produkowana jest najwyższej jakości sól morską, natomiast po południowej stronie jeziora wyrabia się błoto lecznicze.