Artroskopia należy do małoinwazyjnych zabiegów diagnostyczno-operacyjnych, który pozwala na leczenie wielorakich dolegliwości występujących w obrębie ruchomych połączeń kości. Procedura polega na wprowadzeniu do stawu przez otwory w skórze i tkance podskórnej światłowodu łączącego mikrokamerę z monitorem, znajdującego się w specjalnej sprężystej rurce. Dzięki temu możliwe jest wnikliwe obserwowanie stawu od środka. Środek stawu jest zapełniany dwutlenkiem węgla albo solą fizjologiczną dla lepszej wizji. W wypadku stwierdzenia w połączeniach kości stanu chorobowego lekarze wprowadzają autonomicznym wlotem artroskopowym przybory chirurgiczne, które służą do pełnienia zabiegów w chorych stawach.

Aktualnie operacje zamknięte stanowią zdecydowaną większość wśród zabiegów wykonywanych w stawach barkowych, łokciowych bądź kolanowych. Operacje otwarte są zarezerwowane wyłącznie dla bardzo ciężkich i skomplikowanych wypadków. Do stawów operowanych najczęściej zalicza się kolano. Jest to bardzo obciążony, a zarazem największy staw ludzkiego organizmu, więc dosyć często konieczna jest tam interwencja lekarza.

Przy użyciu artroskopii operacje są dość bezpieczne. U osób dojrzałych egzekwuje się je wyłącznie w znieczuleniu miejscowym. Pozytywem artroskopii jest delikatna ranka pozostała w miejscach wprowadzenia artroskopu i sprzętu chirurgicznego. Zapewnia to stosunkowo niewielką liczbę komplikacji i powikłań pooperacyjnych. Dosyć często po zabiegu występuje opuchlizna i ból. Niesteroidowe specyfiki przeciwzapalne są skuteczne w usuwaniu tego typu pozostałości.

Unknown source

 

Dodaj komentarz