Wódka to niewątpliwie trunek dominujący w całej Europie. Produkuje się go poprzez takie metody uzyskiwania alkoholu jak: fermentację czy destylację. Wszystko to pozyskuje się z cukrów prostych, zbóż, ale także materii roślinnych. Produkcja wódki opiera się w szczególności o zboża, ziemniaki, buraki oraz wiele innych roślin. Klasykę natomiast stanowią ziarna żyta oraz pszenicy.
Co się okazuje większość najlepszego płynu stojącego na półkach rosyjskich powstaje właśnie z pszenicy, podczas gdy u Nas większość powstaje z żyta. Melasę oraz pozostałości cukru powszechnie stosuję się do tanich, masowo produkowanych różnych marek wódki. Tymczasem Amerykańscy gorzelnicy korzystają z pełnej gamy dostępnych składników bazowych. Nie istnieje jednolity podział alkoholu jakim jest wódka.

U Nas w Polsce wódka klasyfikowana jest w zależności od stopnia czystości. Wyróżniamy standardową (zwykłą), premium (wyborową) oraz deluxe (luksusową). W innym kraju, takim jak USA, ,,krajowa wódka” określana tak na drodze rozporządzenia rządu amerykańskiego stanowi w większym stopniu zawartość spirytusu bez opcji wyróżnienia aromatu, smaku czy koloru. Tak więc amerykańskie wódki, neutralne w smaku, posiadają jedynie niewielkie różnice, jeśli chodzi o same marki alkoholów. Co więcej, wiele osób spożywających alkohol odczuwa, że jedynym sposobem na odróżnienie ich pomiędzy sobą jest stopień zawartości alkoholu w butelce oraz jej cena, która stanowi dość ważny element podczas dokonywania zakupu tegoż białego płynu.

Unknown source