Trawy charakteryzują się dużą odpornością na nie sprzyjające warunki klimatyczne. Mimo to latem, zwłaszcza przy niewłaściwej pielęgnacji dochodzi do znacznego osłabienia ich wzrostu, zamierania, przerzedzania dam i zasychania. W upalne dni wzrost traw jest bardzo słaby. Niestety, trawniki w tym okresie są koszone zbyt często i nisko.

Latem kosimy trawnik rzadziej i wyżej, zwłaszcza gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości wody. W czasie długotrwałej suszy wysokość koszenia nie powinnabyć mniejsza niż 6—8 cm. W miarę możliwości, trawnik należy systematycznie podewać, ale czynność tą wykonujemy wczesnym rankiem lub popołudniem, tak by nie poparzyć liści traw, gdyż krople będą działać jak soczewki. Jeżeli trawa krótkotrwale zżółknie i podeschnie, to po obfitym deszczu lub podaniu jej wygląd szybko się poprawi. Nie można jednak dopuścić do przesuszenia nowego, młodego trawnika, gdyż ulegle on zniszczeniu i cały nasz wcześniejszy trud pójdzie na marne.

Do lepszego pobierania wody i poprawy działania nawozów przyczynia się zabieg napowietrzania trawnika oraz wertykulacji.  Robi  się to w lipcu lub wczesną jesienią, po obfitym deszczu lub podaniu trawnika, za pomocą wertykulatorów i aeratorów elektrycznych lub spalinowych. Następnie trawnik musi być skoszony, wygrabiony i w razie potrzeby podsiany.

Na początku lipca można zasilić rośliny niewielką dawką jednego z nawozów o spowolnionym działaniu, z których składniki odżywcze uwalniane są powoli, w miarę pobierania przez rośliny.

Pamiętaj!

Wszystkie zabiegi pielęgna­cyjne zwiększają zapotrzebo­wanie traw na składniki od­żywcze. Dlatego powinno się je łączyć z nawożeniem.

Unknown source

 

Dodaj komentarz