Przepuklinę pachwinową można podzielić na prostą, która jest przeważnie nabyta oraz na boczną, która w znacznym stopniu jest wrodzona. Groźba pojawienia się przepukliny pachwinowej rośnie wraz ze wzrostem otyłości, zwłaszcza otyłości brzusznej. Zasadnicze znaczenie ma tutaj ciśnienie wewnątrzbrzuszne, jakie pobudza cykl procesów połączonych z powstawaniem przepukliny pachwinowej.

Podwyższone ciśnienie w jamie abdominalnej wywołuje gwałtowne parcie na ścianki jamy. Pod wpływem ścisku w miejscach o ograniczonej wytrzymałości robią się pierścienie nazywane wrotami przepukliny. Przechodzi przez nie uchyłek otrzewnej, kreując kanał przepukliny. Przyczyną powstawania choroby są wady rozwojowe w granicach jamy brzusznej.

Przepuklina pachwinowa nigdy sama nie ustępuje. Zjawisko, iż niekiedy masażem zdołamy ułożyć odpowiednio skład worka przepuklinowego, w żaden sposób nie powoduje, że przypadłość ustępuje. Jedyną efektywną kuracją w przypadku przepukliny pachwinowej jest operacja, polegająca na wzmocnieniu mało odpornych stref specjalną siatką. Operacje powiązane z przepuklinami są najczęściej przeprowadzanymi zabiegami chirurgicznymi. Obecnie w czasie operacji przepukliny najczęściej stosuje się teczki laparoskopowe.

Przepuklina często nie wyzwala jakichkolwiek osobliwych symptomów. Najczęściej pacjenci dowiadują się o swoim schorzeniu przy okazji innych badań lekarskich. Sytuacja zmienia się gdy dochodzi do powikłań, jakie mogą być niebezpieczne dla chorego. Specjaliści przestrzegają, że przepuklina pachwinowa jest poważnym schorzeniem i nie należy go zaniedbać.

Unknown source

 

Dodaj komentarz