Urazy psychiczne doświadczone w dzieciństwie mogą się uzewnętrznić w każdej chwili dorosłego życia pod postacią nerwicy lękowej – choroby, na którą obecnie cierpi znaczna część zbiorowości ludzkiej. Istotne i symultanicznie stresujące zdarzenie, jak zwolnienie z pracy, narodziny dziecka, ślub bądź zmiana mieszkania, może być czynnikiem, który zdecyduje o pojawieniu się niepokojących objawów złączonych z nerwicą lękową.

Każdy człowiek odmiennie reaguje na napięcie, zatem symptomy tego schorzenia nie są u każdego takie same. Osoby o słabszej psychice będą czuć w tej sferze wzmożony dyskomfort. Może pojawić się ciągły strach, niepewność, wrażenie bezsilności, niemijające napięcie oraz natarczywe myśli. U innych ludzi z kolei objawy nerwicy lękowej mogą wyglądać odmiennie i dotyczyć innej sfery, jak na przykład układ pokarmowy czy krwionośny.

Kiedy lekarz neurolog orzeknie, że dolegliwość, która nas dotknęła to nerwica lękowa, terapia jest właściwie nieodzownością. Nie powinno się jednakże zaczynać terapii od używania leków, najistotniejsza jest psychoterapia, która najczęściej umożliwia zahamowanie rozwoju przypadłości. Warto podjąć takie kroki, żeby nerwica lękowa kompletnie nie odmieniła naszego życia. Świadomość własnej niemocy i notoryczne wrażenie lęku sprawi bowiem w końcu odgrodzenie się od zbiorowości ludzkiej i zamknięcie się w swym własnym świecie, pełnym rozterek i strachu.

Bardzo ważne jest też wsparcie najbliższych i umiejętność przyznania się do swych ułomności. Nerwica lękowa nie jest dolegliwością, która skreśla wszelkie cele życiowe. Tak jak z każdą niedyspozycją, przynależy nauczyć się z nią żyć i zadbać o to, aby nawiedzała nas jak najrzadziej.

Unknown source

 

Dodaj komentarz