Człowiek ma naturę poszukiwacza, stale dąży do polepszenia swojego bytu, co jest zresztą całkowicie zrozumiałe. Przejawia się to chociażby w stałych pracach nad ulepszaniem różnego rodzaju materiałów, które mają być wytrzymalsze, lżejsze, cieńsze, a także, co najważniejsze, o wiele tańsze. Nadal jednak nic nie jest w stanie pobić popularności drewna, które dzisiaj jest zastępowane przez inne tworzywa, a i tak nadal cieszy się największym uznaniem. Skąd bierze się owa popularność?

Charakterystyka drewna

Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są szczególne właściwości drewna, jakie decydują o jego walorach użytkowych. Drewno to materiał niezwykle trwały, idealnie więc nadaje się do produkcji na przykład mebli. Dodatkowo cechuje się on dużą giętkością oraz elastycznością, dzięki czemu trudniej o ewentualne uszkodzenia. Bardzo ważny jest również fakt, że materiał ten posiada właściwości dźwiękoszczelne, dlatego podłoga z drewna jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli sąsiedzi z dołu stale narzekają na hałas z naszego mieszkania. Tak samo ważne są również właściwości izotermiczne drewna, szczególnie jeśli chodzi o okna. Dzięki temu w domu jest ciepło.

timber

Naturalne drewno

Drewno to materiał naturalny, ma więc możliwość łatwego przepuszczania pary wodnej, co również okazuje się bardzo znaczące, dla odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że drewno nie jest materiałem jednorodnym, pojawiają się w nim sęki, ale na szczęście nie mają one bezpośredniego przełożenia na jakość takiego materiału.

Wady drewna

Drewno ma również swoje minusy. Przykładowo, może być zaatakowane przez różnego rodzaju grzyby oraz pleśń. Jest na to szczególnie narażone w czasie cieplejszych dni. Wówczas na drewnie powstaje siwy nalot, który nie jest atrakcyjny, a dodatkowo działanie grzybów czy pleśni nie jest dla człowieka zdrowe. Poza tym drewno może ulegać takim procesom, jak pęcznienie i kurczenie, ponieważ zatrzymuje wodę. Jeśli jest duża wilgotność powietrza drewno pęcznieje, kiedy się ona zmniejsza, materiał ten się kurczy. Podatność na powstawanie rys oraz szczelin to również cecha tego materiału.

Unknown source

 

Dodaj komentarz