Dzisiejsze społeczeństwo daje nowe wyzwania młodym ludziom – aktualnie bardzo dużo osób dysponuje wyższym wykształceniem i często zdaje się, że w złym guście jest decydować się na jakąkolwiek inną drogę kariery. Jednak spośród mnożących się kierunków na wszystkich uczelniach zarówno państwowych, jak i prywatnych, zawsze można wyłowić propozycje najcenniejsze i gwarantujące najbardziej udane życie po ukończeniu edukacji na uczelni wyższej.

Przeważnie kierunki bardziej prestiżowe wiążą się nie tylko z trudniejszym tokiem kształcenia w trakcie studiów, ale też bardziej wymagającymi przygotowaniami poprzedzającymi dostanie się na taki kierunek. Dlatego też najczęściej tuż po zdecydowaniu się na zdawanie na Architekturę i Urbanistykę ludzie wstukują do wyszukiwarki internetowej takie hasła jak „nauka rysunku Gdańsk”. Wynika to z tego, że na wspomniany kierunek niemożliwym jest dostanie się bez edukacji w materii rysunku. Architektura jest dość szczególnym kierunkiem, dlatego że jako jeden z nielicznych stosuje dodatkowe egzaminy rekrutacyjne ze wspomnianego rysowania. Inne drogi kształcenia najczęściej poprzestają na złożonych wymaganiach w kwestii wyników z egzaminu dojrzałości.

Można zauważyć zależność, gdzie kierunki oferujące stosunkowo najlepsze realia zatrudnienia charakteryzują się najwyższymi progami punkowymi. Zaś kierunki skrajnie wymagające (jak fizyka czy matematyka) lub szczególnie niezsynchronizowane z rynkiem pracy (rozmaite rodzaje filologii, mnożące się jak grzyby po deszczu różne rodzaje marketingu i zarządzania) odznaczają się znacznie niższymi progami punkowymi. Ta łatwość dostania się na takie kierunki, mówiąc o grupie, do której należy między innymi matematyka i fizyka, jest bardzo myląca, jako że tok kształcenia już na studiach jest bardzo wymagający i potrafi odrzucić studenta już po pierwszym semestrze. Zaś wydziały czy kierunki takie jak różne typy filologii, pełnię swojej trudności objawiają dopiero po ich ukończeniu, zostawiając przeważnie absolwenta sam na sam z trudnymi realiami rynku pracy.

Można więc z pełnym przekonaniem powiedzieć, ze wybór kierunku studiów, to pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość, jeśli wykonana starannie i mądrze, zaprocentuje dobrą pracą i wymarzonym życiem.

 

Unknown source

 

1 Comment

 

Dodaj komentarz