To pytanie często zadają sobie osoby, które zamierzają budować dom lub kupiły stary dom do remontu. W szczególności dotyczy to terenów położonych z dala od centrum miast i terenów na uboczu.

Jeżeli budujemy dom od podstaw,  to możemy wybrać czy podłączać się do kanalizacji czy wybudować swoje szambo, albo nawet małą oczyszczalnię ścieków. Podłączenie do kanalizacji wiąże się z wygodą jednak trzeba liczyć się ze stałymi miesięcznymi kosztami użytkowania. Tworząc szambo obok domu wystarczy raz na kilka miesięcy zamówić samochód typu wuko do jego wypompowania, co jest tańszym rozwiązaniem niż kanalizacja. Myśląc o szambie jednak trzeba zagospodarować odpowiednio teren na działce bo w miejscu gdzie ono powstanie, nie będzie można postawić nic innego. Jeżeli posiadamy małą działkę to lepiej zrezygnować z tego rozwiązania gdyż nie będzie na nie miejsca. Jeżeli jednak mamy dużą działkę, można pomyśleć o zbudowaniu małej oczyszczalni ścieków. Woda z niej nadawać się będzie do podlewania roślin i do prac budowlanych, przez co zaoszczędzić można na normalnej wodzie. Oczyszczalnia spowoduje też, że rzadziej będzie trzeba czyścić zbiornik więc zaoszczędzi się także na wywozie nieczystości. Warto więc zainwestować na początku trochę więcej pieniędzy, by z czasem zaczęło się to zwracać.

Gdy kupiliśmy już dom, w którym jest szambo to albo możemy je zostawić, lub podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. Z podłączeniem wiążą się dodatkowe koszty a z zostawieniem szamba już nie. Jeżeli dom stoi w pobliżu domów z kanalizacją to podłączenie do sieci będziemy musieli wykonać we własnym zakresie co jest mało opłacalne podliczając koszt materiałów i robociznę. W takim przypadku lepiej jest zostać przy szambie, którego obsługa polega na zamówieniu co jakiś czas firmy czyszczącej. Trzeba tylko zadbać by do zbiornika był dobry dojazd, gdyż samochody wuko są duże i ciężkie. Planując więc zagospodarowanie terenu wokół domu, trzeba to wziąć pod uwagę, by nie zrobić zbyt cienkich chodników czy dróg.

Chociaż taniej jest utrzymywać szambo w domu warto jednak pomyśleć nad jego podłączeniem do kanalizacji. Z czasem sami się przekonamy, że jest to lepsze i wygodniejsze rozwiązanie.

Unknown source

 

1 Comment

 

Dodaj komentarz